Jakie są objawy alkoholizmu? Skąd wiadomo, że dana osoba jest już uzależniona? Gdzie kończy się okazjonalne picie, a zaczyna poważny problem? Poznaj symptomy choroby alkoholowej. Dowiedz się, kiedy należy zgłosić się na leczenie alkoholizmu.
Początkowo alkoholizm rozwija się bardzo powoli. Dlatego na typowym spotkaniu towarzyskim trudno odróżnić osobę pijącą "do towarzystwa" od tej, która weszła na drogę ku uzależnieniu.
Amerykański fizjolog E.M. Jellinek wyróżnił cztery fazy alkoholizmu, z których każda charakteryzuje się nieco innymi objawami. Pierwsze dwa etapy - prealkoholowy i ostrzegawczy - są najtrudniejsze do rozpoznania. Charakteryzują się one następującymi symptomami.
Do naszego ośrodka leczenia uzależnień w Krakowie trafiają osoby w rozmaitych fazach choroby. Często jednak są to ludzie, u których uzależnienie osiągnęło stan zaawansowany. W fazie krytycznej alkoholizmu człowiek zmaga się z coraz silniejszym głodem alkoholowym. Jest to stan, w którym organizm domaga się kolejnych dawek etanolu.
Z kolei w fazie krytycznej mamy do czynienia z ciągiem alkoholowym, czyli nietrzeźwością trwającą przynajmniej 2 doby. Samodzielne próby przerwania ciągu alkoholowego najczęściej kończą się groźnym dla życia zespołem abstynencyjnym. Dlatego im wcześniej pacjent trafi na terapię, tym lepiej.