Grupy AA i NA 

Jak wspomnieliśmy w jednym z artykułów, po właściwej terapii pacjenci powinni leczyć się dalej w ramach terapii podtrzymującej. Naszym zdaniem jednym z istotnych czynników sprzyjających zdrowieniu jest budowanie zdrowych relacji międzyludzkich. Zarówno alkoholizm, jak i narkomania izolują osoby uzależnione od innych. Aby ułatwić pacjentom powrót do życia społecznego, utworzyliśmy w naszej placówce dwie grupy wsparcia - AA i NA.  Czym są mitingi AA/NA i jak wyglądają spotkania?

grupy aa i na

Kim są Anonimowi Alkoholicy i Narkomani?

Anonimowi Alkoholicy (AA) oraz Anonimowi Narkomanii (NA) to grupy samopomocowe, do których można dołączyć na każdym etapie leczenia choroby. Wyjątkiem jest początkowa faza, kiedy chory odbywa detoksykację pod kontrolą lekarza i nie może jeszcze spotykać się z innymi.

Do obu wspólnot może dołączyć każdy, kto wyrazi taką chęć. Nikogo nie przymuszamy do uczestnictwa w spotkaniach, niemniej staramy się pokazywać pacjentom korzyści, jakie wynikną z uczestnictwa w mitingach AA lub NA.

Grupa AA - jak wyglądają spotkania?

Spotkania Anonimowych Alkoholików oraz Anonimowych Narkomanów w krakowskim ośrodku leczenia uzależnień przebiegają podobnie jak w innych placówkach w Polsce. Uczestnicy wybierają lidera, który animuje każde spotkanie. Takim liderem może zostać:

  • pacjent ośrodka,
  • członek rodziny pacjenta,
  • osoba współuzależniona,
  • psychoterapeuta.

Program 12 kroków

Członkowie grup AA i NA pomagają sobie wzajemnie w procesie zdrowienia. Wspólnie realizują Program 12 kroków, który wytycza swoisty szlak ku wolności od używki. Treści programu obejmują m.in. zaakceptowanie faktu, że jest się chorym, wypracowanie skutecznych metod radzenia sobie z trudnościami psychicznymi czy doskonalenie asertywności.