Jak wspomnieliśmy w jednym z artykułów, po właściwej terapii pacjenci powinni leczyć się dalej w ramach terapii podtrzymującej. Naszym zdaniem jednym z istotnych czynników sprzyjających zdrowieniu jest budowanie zdrowych relacji międzyludzkich. Zarówno alkoholizm, jak i narkomania izolują osoby uzależnione od innych. Aby ułatwić pacjentom powrót do życia społecznego, utworzyliśmy w naszej placówce dwie grupy wsparcia - AA i NA. Czym są mitingi AA/NA i jak wyglądają spotkania?
Anonimowi Alkoholicy (AA) oraz Anonimowi Narkomanii (NA) to grupy samopomocowe, do których można dołączyć na każdym etapie leczenia choroby. Wyjątkiem jest początkowa faza, kiedy chory odbywa detoksykację pod kontrolą lekarza i nie może jeszcze spotykać się z innymi.
Do obu wspólnot może dołączyć każdy, kto wyrazi taką chęć. Nikogo nie przymuszamy do uczestnictwa w spotkaniach, niemniej staramy się pokazywać pacjentom korzyści, jakie wynikną z uczestnictwa w mitingach AA lub NA.
Spotkania Anonimowych Alkoholików oraz Anonimowych Narkomanów w krakowskim ośrodku leczenia uzależnień przebiegają podobnie jak w innych placówkach w Polsce. Uczestnicy wybierają lidera, który animuje każde spotkanie. Takim liderem może zostać:
Członkowie grup AA i NA pomagają sobie wzajemnie w procesie zdrowienia. Wspólnie realizują Program 12 kroków, który wytycza swoisty szlak ku wolności od używki. Treści programu obejmują m.in. zaakceptowanie faktu, że jest się chorym, wypracowanie skutecznych metod radzenia sobie z trudnościami psychicznymi czy doskonalenie asertywności.