Przyczyny alkoholizmu 

Mimo że w naszym kraju alkohol towarzyszy ludziom przy rozmaitych okazjach, nie wszyscy popadają w uzależnienie. Skąd zatem bierze się alkoholizm? Jakie są przyczyny choroby alkoholowej? Zapraszamy do czytania.

 

Czynniki sprzyjające uzależnieniu

Przyczyny alkoholizmu to skomplikowane zjawisko. Nie ma jednego czynnika, który w całości odpowiadałby na rozwój nałogu. Jak już pisaliśmy na naszej stronie, uzależnienie jest zaburzeniem mózgu. Jednak ten najbardziej skomplikowany organ w ludzkim ciele zaczyna chorować dopiero wtedy, gdy dana osoba zacznie pić coraz większe ilości alkoholu.

Pytanie brzmi: "Dlaczego ktoś w ogóle sięga po alkohol?". Czy głównym winowajcą jest polska tradycja, w której ważną rolę odgrywają toasty na każdej uroczystości? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Terapeuci pracujący w naszym prywatnym ośrodku uzależnień z doświadczenia wiedzą, że z jednej grupy osób często pijących alkohol tylko niektóre będą potrzebować leczenia. Pozostali nie będą mieli takiego problemu.

Co zatem decyduje o tym, że ktoś popadnie w chorobę alkoholową? Poznaj czynniki sprzyjające uzależnieniu.

co sprzyja uzależnieniu

Czynniki biologiczne

Czy alkoholizm jest dziedziczny? Zdaniem specjalistów geny mogą w pewnym stopniu odpowiadać za rozwój nałogów, jednak są one tylko jedną z wielu przyczyn alkoholizmu czy narkomanii. Świadczy o tym fakt, że choć dzieci alkoholików znajdują się w grupie ryzyka, nie są one "skazane" na chorobę.  Jeśli na daną osobę zaczną oddziaływać inne negatywne bodźce, to obciążenie genetyczne może je nasilić.

Czynniki środowiskowe

Niebagatelny wpływ na zachowanie człowieka ma środowisko, w którym żyje, dorasta, pracuje. Każdy z nas pragnie akceptacji ze strony innych ludzi. Silne poczucie przynależności mają zwłaszcza nastolatkowie. Jeśli trafią do grupy rówieśników, którzy regularnie piją alkohol, wzrasta prawdopodobieństwo, że sami zaczną sięgać po uzależniające substancje.

alkoholizm czynniki psychologiczne

Czynniki psychologiczne

To oczywiste, że nie każdy alkoholik ma uzależnionych rodziców. Do rozwoju uzależnienia mogą więc przyczynić się cechy osobowości czy zranienia emocjonalne. Alkohol jako substancja psychoaktywna daje poczucie odprężenia, beztroski, ulgi. Tym samym człowiek zaczyna traktować tę używkę jako "lekarstwo" na wewnętrzny ból.  Po używki mogą chętniej sięgać osoby, które:

  • wyszły z domu z deficytem emocjonalnym,
  • mają niskie poczucie własnej wartości,
  • podświadomie szukają ukojenia.